Historia jednorożca - od mitycznego stworzenia do trendów 2020

20.11.2020

Jednorożec to nie tylko piżama

Jednorożce i wszystko co się z nimi wiąże to absolutny must have ostatnich lat. Te wyjątkowe zwierzęta są dosłownie wszędzie! Fascynują się nimi małe dziewczynki, kochają dorosłe kobiety i celebryci, a kolejne branże chętnie dołączają do tego tęczowego trendu. Dmuchane jednorożce do pływania w basenie, podstawki pod napoje, kubki... Jednorożce znajdziemy na tortach, kanapkach... Znajdziemy je nawet w oprogramowaniu smartfonów, etui na telefony... Oczywiście fascynacja tęczowym stworzeniem dotyczy również urody. Fluo make-upy, kolorowe włosy upięte w fantazyjny koński ogon królują na „salonach” i ulicy. No i oczywiście ubrania.

 

Bajeczne kapcie z jednorożcem i złotym rogiem, milutki szlafrok z jednorożcem czy cieplutkie piżamy jednoczęściowe również w kształcie unicorn– marzy o nich każdy!

Nic w tym dziwnego- współczesne jednorożce to „zestaw” idealny, by stać się modnym i pożądanym.

Dzisiaj kojarzymy je głównie z bajek dla dzieci: biała sylwetka, tęczowa grzywa, złoty róg, magiczne właściwości. Symbolizują dobro, mądrość łagodność, ale także władzę królewską, męstwo, odwagę.

Jednak nie zawsze tak było. Owszem, uznawano je od zawsze za wcielenie waleczności, szybkości, ale jednak przede wszystkim agresji i nieokiełznania. Upolowanie niebezpiecznego jednorożca uznawano za niemożliwe. Schwytać go mogła tylko dziewica, na której kolanach podobno łagodniał i zasypiał.

Jednorożca również opisywano kiedyś zupełnie inaczej i daleko mu było do naszego najpopularniejszego modelu piżamy- cukierkowego konika z rogiem. Pierwowzoru jednorożca dopatrywano się bowiem w różnych gatunkach gazel, turze, ośle azjatyckim, a nawet nosorożcu.

 

Od historii do trendów 2020

Starożytni Grecy i Rzymianie widzieli jednorożca jako zwierzę hybrydę, z ciemnoczerwoną głową i niebieskimi oczami. Jego róg miał mieć spiralny kształt, był biały u nasady, czarny na środku i czerwony u samej góry.

To prawdopodobnie właśnie ta wielokolorowość rogu zwierzęcia dała inspirację do powstania najnowszego trendu na ubrania i gadżety z jednorożcem. Musicie go mieć i Wy bo bije rekordy popularności na całym świecie!

 

Teraz czas na motyw - tęczowy jednorożec!

Kolorowe kapcie z uszami czy ciapy z rogiem, szlafroki w barwach tęczy z grzywą jednorożca czy niezapomniana piżama jednoczęściowa wielobarwny unicorn z grzywą, rogiem i ogonem.

 

Unicorn – mityczne stworzenie i zabawne kapcie

Mityczne zwierzę z jednym rogiem znał też Daleki Wschód. Wierzono, że jest jednym z czterech, świętych zwierząt. Symboliczne barwy, w jakich przedstawiany był jednorożec to : żółty, niebieski, czerwony, biały, czarny, a niekiedy także posiadał zielone łuski. Nie zabrakło również charakterystycznego rogu pośrodku czoła. Unicorn potrafił chodzić po wodzie, a jego głos przypominał dzwonki. Miał obdarzyć ludzi pismem. Tak oto stał się symbolem powodzenia i szczęścia, sprawiedliwości. Całkowicie zrozumiałe jest więc, że postać kojarząca się tak pozytywnie musiała powrócić jako niezapomniany motyw plecaków, akcesoriów czy przysłowiowych kapci z jednorożcem.

 

Od wygnańca do magicznego stworzenia

Tradycja chrześcijańska i biblijna również wspomina o genezie jednorożca. Jak choćby o tym, że wraz z Adamem i Ewą został wygnany z Edenu, czy o tym, że nie znalazł miejsca na arce Noego. W średniowieczu jednorożec stał się symbolem czystości , a na koniec Chrystusa. To także wtedy ukształtował się ostatecznie taki jego wizerunek, jaki znamy dzisiaj – białego, szlachetnego, niewinnego zwierzęcia z jednym rogiem pośrodku czoła. Już wtedy róg jednorożca był poszukiwanym specyfikiem. Sproszkowany przewyższał wartość pereł i rubinów. Przypisywano mu właściwości odtrutki, pomagał na bóle żołądka, epilepsję, gorączkę, a nawet był afrodyzjakiem. Wierzono, że także łzy mają magiczne właściwości.

 

Magia jednorożców

W kolejnych wiekach jednorożec stał się również symbolem niewinnej miłości. Wraz z rozwojem cywilizacji szukano dowodów na istnienie tego zwierzęcia, ba- nawet znajdowano „szkielety”, czy dowody na mutacje, bądź deformacje genetyczne. Jednorożec stał się bohaterem baśni, pięknych legend czy literatury fantasy.

Jedno jest jednak pewne- wszystkie koncepcje łączy wyjątkowość, cudowność, chęć odkrywania tego, co nieznane. I chyba rzeczywiście unicorn trend 2019 otacza takie najzwyklejsze rzeczy magiczną aurą. Pozwala nam wyróżnić się z tłumu i poczuć przez chwilę jak w bajce...